Pašvaldības aģentūra
"Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs"

Baznīcas laukums 1, Cēsis
Latvija LV-4100
Tel. +371 64121772, +371 28307186
cesis@cesis.lv


Follow us
Atsauksmes
» Cēsu muzejs » Viduslaiku pils » Interaktīvā karte

Vispārīgi

Cēsu pils kompleksu veidoja galvenā pils un triju priekšpiļu sistēma, kas ar mūriem, torņiem un grāvjiem to aptvēra no trim pusēm. Galvenā pils celta divu dabisku gravu sadures stūrī. Līdz ar to ziemeļu un rietumu malā pili sargāja dabiskas nogāzes, savukārt no abām atlikušajām pusēm augstiene tika atgriezta ar diviem mākslīgi veidotiem grāvjiem.

Galvenā pils aizņem gandrīz 60 ´ 60 m lielu platību un to veido ap iekšējo pagalmu novietoti četri korpusi, kuru ārējiem stūriem piekļaujas trīs aizsardzības torņi. Lai nodrošinātu ordeņa brāļu liturģiskās darbības, pilī vienkopus bija izvietotas daudzas noteiktu funkciju telpas. Korpusu pagrabstāvā atradušās pārtikas, labības un saimniecībā nepieciešamo mantu noliktavas. Pirmajā stāvā bija izvietotas saimniecības telpas – virtuve, alus darītava, maizes ceptuve, savukārt, otrajā stāvā atradušās ordeņa brāļu kopdzīves telpas – kapela, remteris, dormitorijs un kapitulzāle. Korpusu bēniņstāvs un artilērijas torņi kalpoja pils aizsardzībai, savukārt miera periodos tie tika izmantoti kā noliktavas.

Pilij piegulošajās priekšpilīs atradās visdažādākās darbnīcas, kurās ordeņa brāļu uzraudzībā strādāja amatnieki. Šeit darbojās kalēju smēdes, kurpnieku, seglinieku un citu amatnieku darbnīcas, kas nodrošināja pils apgādi. Bez tam priekšpilīs atradās lielas noliktavas, zirgu staļļi un, domājams, arī ēkas transporta līdzekļu un lielgabalu glabāšanai.