Pašvaldības aģentūra
"Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs"

Baznīcas laukums 1, Cēsis
Latvija LV-4100
Tel. +371 64121772, +371 28307186
cesis@cesis.lv


Follow us
Atsauksmes
» Cēsu muzejs » Ekspozīcija » Muzeja ekspozīcija

MUZEJA PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

Pēc Jaunās pils restaurācijas tās vēsturiskajos interjeros iekārtota pastāvīgā ekspozīcija „Cēsis – Latvijas vēstures simbols”, kas vēsta par Cēsu īpašo nozīmi Latvijas vēsturē. Cēsis gandrīz vienmēr ir bijušas kā garīgo, tā sociālo un politisko notikumu centrā vairāk kā 800 gadus ilgā pilsētas pastāvēšanas vēsturē, kad par varu un ietekmi cīnījās gan vācu ordeņa bruņinieki, gan Polijas, Zviedrijas un Krievijas impērijas valdnieki. Notikumi Cēsīs 19. un 20. gadsimtā būtiski ietekmējuši Latvijas valsts izveidi un neatkarības atgūšanas procesus. Cēsu Jaunajā pilī dibināta pirmā Latvijas nacionālās armijas vienība – Cēsu rota un Cēsis ir Latvijas valsts karoga dzimtene!


Vēstures ekspozīcija –  reprezentē Cēsu vietu Latvijas un Eiropas kultūras kontekstā.  Vēstures ekspozīcija izvietota Jaunās pils pirmā stāva telpās, kuras pilsmuižas laikā kalpojušas saimnieciskajām vajadzībām un pils otrā stāva telpās, kurās blakus vēstures ekspozīcijai apskatāma arī atjaunotā un restaurētā pilsmuižas laika dzīvojamo telpu interjera apdare.
Interjera ekspozīcija – reprezentē interjeru kultūru 18. – 19. gadsimtā kā vācbaltu kultūras mantojuma būtisku sastāvdaļu. Tā ir stāsts par Latvijas un Eiropas kultūras vēsturei nozīmīgu senu vācbaltu dzimtu – Jaunās pils īpašniekiem grāfiem Zīversiem, viņu ikdienu un sadzīvi. 
Interjera ekspozīcija iekārtota divās Jaunās pils otrā stāva telpās un Lademahera torņa  trešajā un ceturtajā stāvā. Interjera iekārtojums veidots kā iespējamā grāfu Zīversu dzīves laika telpas rekonstrukcija, jo oriģinālais mēbelējums, izņemot bibliotēkas ozolkoka skapjus torņa trešajā stāvā, gāja bojā Pirmā pasaules kara un Latvijas Brīvības cīņu laikā.


Printēt